Czy muzyka może być postrzegana jako kultura elitarna? Atuty i ułomności nowoczesnego i konwencjonalnego podejścia artystów do muzyki

Muzyka jest stałą częścią kultury. Towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dostarcza rozrywki, tworząc zarazem nośnik doświadczanych przez twórców emocji. Tworzący dziś artyści reprezentują zarówno nowoczesne, jak i konwencjonalne nastawienie do niej. Każde z nich jest ważne, choć posiadają swoje wady i zalety.

Muzyka częścią kultury elitarnej

Trudno jest zanegować twierdzenie, że muzyka tworzy element kultury elitarnej. Jest ona nośnikiem tradycji, a zarazem ważnym komponentem dorobku twórczego szerokiej grupy narodów. Pomaga otworzyć się na piękno, tworząc cenne dobro narodowe. Brak jest chyba kraju, który nie byłby w stanie poszczycić uzdolnionymi muzykami.

Konwencjonalne ujęcie muzyki

Dzięki tradycyjnemu podejściu do muzyki przekazujemy przyszłym pokoleniom ogromnej wagi dziedzictwo kulturowe. Takie nastawienie zawęża grono artystów do jednostek mających pożądane kompetencje i uzdolnienia muzyczne. Mimo iż z jednej strony pozytywnie wpływa to na poziom utworów, to wykształca się przez to elitarny krąg artystów, do którego nie nie wszyscy mają dostęp. Co więcej, takie konwencjonalne traktowanie muzyki ogranicza perspektywy dla tworzenia nowych, niestandardowych gatunków muzycznych.

Muzyka nowoczesna

Nowoczesne nastawienie do muzyki jest źródłem zupełnie nowych perspektyw jej odbioru. Dzięki niemu powstają nowe gatunki, a różne kategorie muzyczne wzajemnie się przenikają. Z drugiej strony takie nowoczesne ujmowanie muzyki w coraz większym stopniu przybliża ją do przemysłu rozrywki nastawionego na generowanie zysków, pozbawiając wartości kulturowych. Przez to muzyka w coraz szerszym zakresie staje się produktem sprzedażowym.

Nowoczesne traktowanie muzyki może niestety przyczynić się również do zaniżenia jej jakości. Wynika to faktu, że komponować może ją niemal każdy, bez względu na przejawiane kompetencje. Dobrze jest więc czerpać tak samo z tradycyjnego, jak również innowacyjnego podejścia do muzyki. Jest ona bowiem wyjątkowym przekaźnikiem kultury, wyzwalającym pozytywne emocje i dostarczającym wiele szczęścia.

Jeśli interesuje Cię szeroko pojęta kultura przeczytaj też Otaczanie się sztuką - dobre dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *