W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki oraz czytania, czyli kilka prostych i sprawdzonych rad, dzięki którym Twoje dziecko chętnie rozpocznie czytać książki

Nauka czytania to trudne, a zarazem ciekawe przeżycie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci z takim samym entuzjazmem podejmują ten wysiłek. Podpowiadamy jak zainspirować najmłodszych do czytania i uczenia się.

Rytuał czytania

Aby mały człowiek nabrał zamiłowania do literatury, warto wnieść do jego codziennych zajęć nawyk czytania. Istotna jest tu systematyczność, nawet jeżeli na czytanie poświęcamy zaledwie kilka minut każdego dnia. Jeżeli dziecko zaczęło już naukę czytania, można pokazywać palcem czytane fragmenty, co ułatwi mu identyfikowanie liter i wyrazów.

Trochę większe dziecko można zaciekawić czytaniem, wskazując mu wyrazy bądź pełne fragmenty do przeczytania samemu. Podczas wspólnego czytania warto zatroszczyć się też o właściwą modulację głosu, co dodatkowo rozbudzi zainteresowanie książką.

Wizyta w bibliotece

Wspólna wizyta w bibliotece to wspaniały pomysł na namówienie malucha do czytania i rozwinięcie w nim miłości do literatury. Dla małego człowieka z pewnością okaże się ona czarodziejskim miejscem, w którym czekają na niego całe regały obłożone baśniowymi opowieściami (o którym pisane było tutaj).

Klimat panujący w bibliotekach sprzyja pogłębianiu miłości do czytania, przy czym te dziecięce są obecnie świetnie przystosowane do potrzeb młodych czytelników. Ponadto, dziecko ma szansę samodzielnego wyboru ciekawiącej je książki, co dodatkowo zachęca je do czytania.

Zadbaj o właściwe warunki do nauki

Otoczenie, w jakim młody człowiek uczy się bądź czyta mają ogromne znaczenie. Są to czynności, w trakcie których powinna panować cisza i spokój, pozwalające pełną koncentrację Należy zatroszczyć się także o właściwe oświetlenie, tak samo podczas czytania, jak i uczenia się. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

No i najważniejsze! Daj swojemu podopiecznemu przykład i sięgnij po książki! Najmłodsi bardzo lubią naśladować, w związku z czym należy dostarczać im odpowiednich wzorców. Ekran smartfona jak najszybciej zastąp książką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *