Uczenie dzieci tolerancji – czytanie i inne sposoby

czytające dzieciŻyjemy w latach, kiedy to tolerancja jest kwestią niezmiernie istotną. Dlatego też trzeba nasze dzieci zachęcać od małego do obcowania z innymi kulturami. Jakie są na to sposoby? W którym momencie zacząć kształcenie w tym wymiarze?

Na ostatnie z tych dylematów odpowiedź jest jednoznaczna. Czyli: jak najwcześniej. Bez wątpienia egzystujemy w czasach, kiedy to tolerancja jak i również poprawność polityczna stają się parodią samych siebie, stąd nie chcemy wychować dzieciaków, które bezrefleksyjnie powtarzać będą górnolotne zwroty w imię wypaczonych przez dwudziesty pierwszy wiek idei. Z drugiej strony jednak, tym bardziej niepożądane stanie się podtrzymywanie postępowań ksenofobicznych. Dzieci od małego powinny wiedzieć, że w zasadzie każda cywilizacja niesie ze sobą poszczególne wartości i nie można kogokolwiek przedstawiać w gorszym świetle ze względu na zabarwienie skóry, korzenie bądź wyznanie. Dlatego też unikajmy głupich kawałów i starajmy się pokazywać pozytywne wartości, osobiście będąc przykładem.

W najwyższym stopniu kształcące w tym wymiarze wydają się podróże. Mogą one otwierać oczy nawet i ludziom starszym. Tym bardziej pociecha - pod warunkiem, że wcześnie zacznie podróżować z rodzicami oraz poznawać odmienne cywilizacje, jest spora możliwość, że wyrośnie na osobę otwartą jak również pełną szacunku. Naturalnie szczegółów takich wyjazdów pamiętać nie będzie. Jednakże niektóre postawy zakorzenią się głęboko w głowie, co z pewnością zaprocentuje za jakiś czas.

Oczywiście podróże, zwłaszcza w odległe rejony naszej planety, są dość drogie, w związku z tym nie każdy jest w stanie sobie pozwolić, by w ten sposób edukować swych podopiecznych. Co nie znaczy w żadnym wypadku, że niczego się nie da zrobić na co dzień. Można oglądać z dziećmi programy naukowe, jak również filmy nagrywane w odmiennych państwach aniżeli Polska czy Stany Zjednoczone. Dzieci lubią generalnie patrzeć w ekran telewizora, stąd zamiast ogłupiać je dziwnymi kreskówkami, lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym.

Na koniec jeszcze jeden pomysł - może odrobinę nietypowy, jednak myślę, że jest w stanie się doskonale sprawdzić. Pokazujmy wychowankom wartość pozostałych kultur za sprawą kulinariów. Nic oczywiście nie przebije pierogów, zaś pizza to danie, które zadomowiło się na tyle, że żadna osoba w tej chwili o nim nie myśli w kontekście obcej kultury. Niemniej jednak można w końcu upitrasić coś chińskiego ewentualnie np. sushi. Gotowanie tego typu dań może być fenomenalną rozrywką dla całej familii jak i znakomitym pomysłem na spędzenie z pociechą wartościowych chwil. Dużo jest w końcu stron i blogów, z których można się nauczyć przyrządzania orientalnych potraw. A jeżeli nie posiadamy czasu czy też umiejętności? Tego typu jedzenie wszakże zawsze można zamówić. Sushi przybędzie do nas świeże jak również wspaniale zapakowane. Jeśli przyzwyczaimy nasze dzieci do takich dalekich smaków oraz zbudujemy właściwy kontekst (coś dopowiemy na temat kultury lub pochodzenia potrawy), zyskamy w dwójnasób.

I na koniec rzecz najważniejsza. Możemy pokazywać naszym dzieciom piękno obcych kultur za pośrednictwem literatury. Ileż w końcu jest książek przygodowych, które młody chłopak (ale i dziewczyna) pochłonie bez opamiętania. Nie zapominajmy o oczywistościach!

Zdecydowanie warto uczyć maluchów tolerancji a także pokazywać, że pozostałe kultury również są fajne. Nie przesadzajmy jednak i nie róbmy wszystkiego w imię poprawności politycznej. Ale tolerancja jak również szacunek do innych to w dwudziestym pierwszym wieku jedna z ważniejszych cech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *