Arteterapia, czyli w jaki sposób zatroszczyć się o kondycję psychiczną malucha

O stan psychiczny trzeba troszczyć się również u dzieci. Istnieje sporo metod wspierania postępu malucha, a jako przykład podać można terapię sztuką. To idealna zabawa, dostarczająca nieodkrytych wcześniej możliwości.

Na czym polega twórcza terapia?

Sztuka jest aktywnością pozwalającą na przedstawienie doświadczanych afektów i wyobrażeń. Wykorzystuje się ją również na gruncie metody, którą jest psychoterapia dzieci. Stosuje się szeroką grupę metod terapii, bazujących w dużej mierze na sztuce. Terapia sztuką to nic innego, jak wspólne zastosowanie sztuki i terapii, podczas których używane są środki artystyczne.

Sztuka stanowi doskonały środek na wyrażenie uczuć oraz ulepszanie umiejętności porozumiewania. W związku z tym wiele czerpie z niej też coaching, w którym też jawi się ona niezmiernie wartościowa.

Działania twórcze jako wsparcie psychiczne i zabawa

Terapia sztuką jest czymś zdecydowanie więcej aniżeli zwykła forma psychologiczna. Dla młodego człowieka oznacza rodzaj zabawy, zapewniając równocześnie okazję do okazania własnych afektów i stanów emocjonalnych. Podczas zajęć w jej przypadku, kluczowym instrumentem zawsze jest proces tworzenia, niezmiernie istotna jest także bliska relacja podczas dzielonej zabawy.

Ponadto, terapia twórcza dostarcza wiele możliwości. Wykorzystujący ją psychoterapeuta może dobrać formę jej wdrażania do praktykowanej specjalizacji, jak również do cech osobowościowych swojego podopiecznego.

Korzyści wynikające z terapii sztuką

Terapia sztuką ukierunkowana jest na wyciszanie zachowań oraz niwelowanie zaburzeń psycho-rozwojowych. Niejeden psycholog zgodzi się z faktem, że jest to doskonała forma działania, jeżeli chodzi o najmłodszych. Proces terapeutyczny odbywa się bowiem w tym przypadku poprzez ekspresyjne działania, co skłania do podejmowania zabawy oraz tworzenia form plastycznych.

Arteterapia okazuje się miarodajna w zażegnywaniu konfliktów, jak również w ograniczaniu skali stresu. Niesie ona ze sobą pożądane rezultaty także u maluchów, u których odnotowuje się trudności z przyswajaniem wiedzy. Metodę tę stosuje również niejedna poradnia psychiatryczna. Wspomaga ona rozwój sfery poznawczej, sfery psychicznej i motoryczny maluchów.

Należy w ramach podsumowania nadmienić, że arteterapia sprawdza się podobnie w przypadku małych pacjentów, jak też u pacjentów dorosłych.

2 przemyślenia nt. „Arteterapia, czyli w jaki sposób zatroszczyć się o kondycję psychiczną malucha

  1. Artystka

    Prowadzę taką terapię w Warszawie. I uważam, że jest niezwykle skuteczna, a przy okazji interesująca. Cieszę się, że jest to propagowane również na takich stronach, jak ta. Na pewno będę tu zaglądać 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *