Czytelnie i archiwa mają dużą wartość dla podtrzymywania kultury. Kompletują one również istotny element narodowej tradycji. Tego rodzaju skarbnice obligują do stosownego segregowania i rejestru. Stąd też gromadzące je placówki chętnie wykorzystują nowoczesne rozwiązania, takie jak RFID, żeby upłynnić proces zarządzania swoimi zbiorami.
RFID w digitalizacji dóbr kulturalnych
Rozwiązanie, jakim jest RFID umożliwia nowatorskie administrowanie zasobami wypożyczalni i archiwów. Rozwiązania, z kategorii tagi RFID, pozwalają na sprawne i precyzyjne inwentaryzowanie zbiorów. Tego rodzaju wsparcie umieszcza się na książkach i dokumentach, po czym jest ono odczytywane przez skaner RFID. W ten sposób można sprawnie odnaleźć konkretne zasoby.
Technologia RFID jest bardzo użyteczna w bibliotekach. Ułatwia bowiem proces wydawania i oddawania książek, skracając przy tym czas obsługi klientów. Karty RFID pomagają personelowi szybko znaleźć niewłaściwie położone książki, usprawniając w ten sposób cyfryzację dóbr kulturalnych. Tego typu nowoczesne narzędzia przyśpieszają także uzupełnianie informacji i realizację remanentu.
Bezpieczeństwo i ochrona zasobów
Technologia RFID nie tylko usprawnia organizację pracy wypożyczalni. Zapewnia również większe bezpieczeństwo zasobów. Brelok RFID i inne przyrządy z tej kategorii pomagają efektywnie monitorować dostęp do określonych pozycji, uniemożliwiając przy tym kradzieże.
Anteny RFID rozmieszczone przy drzwiach potrafią wychwycić wszelkie niepożądane ruchy, niwelując ryzyko kradzieży. Systemy RFID umożliwiają również bieżące śledzenie zasobów, co ma duże znaczenie w odniesieniu do drogocennych i unikalnych egzemplarzy. Wymagają one bowiem należytej troski oraz środków ostrożności.
Podsumowując, technika RFID pomaga w praktycznym administrowaniu zasobami bibliotecznymi i dokumentami, wspomagając cyfryzację i gwarantując właściwą ich ochronę. To nowoczesny sposób na ochronę wspólnego zasobu dóbr kultury.