Zawód dublera filmowego – jakie umiejętności są konieczne, by móc stać się profesjonalistą?

Zawód kaskadera filmowego to ekscytująca, choć jednocześnie niełatwa specjalizacja. Wymaga ogromnej odwagi i stosownych umiejętności. Zdecydowanie nie każda osoba może zostać kaskaderem. Jakie warunki należy spełniać, by pracować na planie filmowym?

Kim jest dubler?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów podczas nagrywania groźnych ujęć. W związku z tym jest to fach mocno ryzykowny, ponieważ nie trudno tu o kontuzję. Jeżeli zdarzy się wypadek podczas nagrywania, dubler przechodzi przez odpowiednie badania przed grupą lekarzy. Z reguły należą do niej medycy z dziedziny medycyna pracy. Wrocław, jak i każde większe miasto w kraju, posiada wiele przychodni, oferujących takie usługi.

Kto może zostać dublerem?

Ogólnie, by zostać zatrudnionym jako dubler, nie wymaga się aktualnie okazania żadnych certyfikatów, jednak gibkość i odpowiednia kondycja są obowiązkowe w tej profesji. Wymagana jest także głęboka świadomość swojego ciała i umiejętność odpowiedniego ustawiania go. Jako że kaskader zastępuje aktorów w różnych niebezpiecznych scenach, polecane jest w jego przypadku badanie do pracy na wysokości.
Dubler powinien posiadać też właściwe predyspozycje natury psychicznej, z uwagi na to, że nieustannie coś mu zagraża. Dlatego w przypadku tej profesji wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław jest jednym z miast, na którego terenie można je przeprowadzić.

Niebezpieczny fach

Nie da się zaprzeczyć, że fach kaskadera związany jest z bardzo dużym niebezpieczeństwem. Naraża się on na rozmaite urazy oraz niebezpieczne zdarzenia. Często musi również wykazać się umiejętnością prowadzenia samochodu w nietypowych warunkach, stąd też kaskaderzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Gdynia, Katowice, Warszawa – w tych i wielu innych polskich miastach funkcjonują placówki, gdzie można je przeprowadzić.
Fach kaskadera zdecydowanie nie jest więc łatwy. Dla szerokiego grona osób nie będących w stanie funkcjonować bez adrenaliny, jest to jednakże wymarzona profesja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *