Słynny włoski placek w różnych kulturach

Pizza to potrawa słynna wszędzie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że każda z pizz jest podobna: mozzarella, ciasto, dodatki. Tymczasem, nic bardziej mylnego, ponieważ bogactwo pomysłów sporządzenia i dodatków pizzy na świecie jest zdumiewająca. Tego typu najbardziej charakterystyczna potrawa włoskich wyróżnia się cieńszym ciastem, z liśćmi świeżej bazylii, cząstkami mozzarelli a także czerwonym sosem. Takie danie na Półwyspie Apenińskim skropione jest oliwą z oliwek.

W różnych regionach Italii można również wyszukać odmianę Romana z szynką podsuszaną oraz mającą kształt kwadratu pizzę sycylijską, w jakiej koniecznie dodane są czarne oliwki. Ceniona pizzeria we Wrocławiu także piecze takie pizze, a w dodatku ma zestawy dań uzupełnione o dużo akcentów z całej Polski, jak i dolnośląskich. Jedną z odmian pizzy, równie cieszących się popularnością, jest pizza w stylu amerykańskim: z kruchymi rantami oraz delikatnym spodem. W stolicy Dolnego Śląska także można spotkać pizzerie proponujące taki wariant pizzy. Może to być na przykład wariacja deep – dish, z wyższymi rantami, grubym ciastem, a także z dużą porcją sosu pomidorowego. Upewniając się, jaka dostępna jest pizza w pobliżu można również zauważyć w menu wpływy francuskie i niemieckie. W drugim wariancie pizza jest wzbogacona o boczek i cebulę. To także nawiązuje do rodzimych rejonów.

Polacy często zamawiają pizzę na pulchnym cieście, z licznymi produktami dodatkowymi. Niekoniecznie są one bezpośrednio nawiązujące do Italii, aczkolwiek kiedy kogoś zainteresuje najlepsza pizza we Wrocławiu, to na pewno zwróci poszukiwania na miejsca, w których rzeczywiście propozycja dań jest szeroka. Polacy albowiem smakują rozmaite wariacje pizzy. Nad wyraz chętnie oliwa bywa wymieniana z sosem. Wśród dodatków można wybrać przykładowo takie produkty spożywcze jak: kebab, salami, czy kukurydza. Ser to niekoniecznie mozzarella, może to być równie dobrze cheddar lub oscypek.

Sprawdzając, co ma do podania pizzeria w dzielnicy Borek, dane jest dostrzec różnorodność. Z kolei, nie brakuje również pizzerii, w których można jeść tradycyjną pizzę italiańską. Wrocławianie, tak samo jak i mieszkańcy pozostałych województw, preferują zamawianie pizzy przez telefon z cenionych lokali. Z tego powodu pizza z dostawą we Wrocławiu także jest z chęcią zamawiana. Dostępne do zamówienia jest kompletne menu. Jako, że pizzerii we Wrocławiu jest wiele, a zarazem nie każda ma wystarczająco stołów, takie wyjście jest opłacalne.

Pizza od dekad gości w kuchniach wszystkich państw i porywa rozmaitością smaków. Najbardziej fascynujące jest w niej to, że na prostym spodzie dane jest skomponować niemalże wszystko. Tym samym każda kultura, również słowiańska, tworzy swoje warianty i przekazuje je wśród turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *