Kilka ważnych książek o polityce

Aby zostać mądrym wyborcą, każdy musi się wiele dowiedzieć, dobrze też dużo czytać. Doskonale rozpocząć naukę wcześnie, wybierając literaturę dostosowaną do najmłodszych. Należy też dużo dyskutować z dziećmi i nastolatkami o obecnym stanie rzeczy i na temat polityki - tak, aby młody człowiek rozumiał, jakie są kompetencje prezydenta oiraz rozumiał różnice między prawicą i lewicą. Jak opowiadać o świecie, jakie książki doradzać, aby zdobyć wiedzę przydatną świadomemu obywatelowi? W końcu wybory prezydenckie mają miejsce regularnie - prędzej czy później trzeba umieć wybrać właściwego kandydata.

Rynek książek stał się dzisiaj dużo szerszy niż jakiś czas temu. Jest coraz więcej książek, jakie tłumaczą rzetelnie, co to jest polityka, często odpowiadają na bardziej złożone wątpliwości. I są przy tym dostosowane do poziomu młodego odbiorcy! W prosty sposób tłumaczą, czym się zajmuje prezydent, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) oraz, ewentualnie jak działają wybory prezydenckie. Bardziej skomplikowane książki muszą przeczytać rodzice dziecka, aby mogli go wtajemniczyć w pelnoletnie życie. To szczególnie istotne przy młodzikach, którzy niebawem zdobędą prawa wyborcze. Powinni posiadać wiedzę, w jaki sposób działają wybory prezydenckie. Dobrze obudzić w nich polityczną świadomość - wszak polityka oddziałuje na życie nas wszystkich. Nastolatek sam powinien się ciekawić, jakie postulaty przedstawia na przykład Szymon Hołownia albo Andrzej Duda. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat towarzyszyła mu ciekawość świata i chęć do kwestionowania haseł.

Nadchodzące wybory prezydenckie są dobrą okazją do rozmów z najmłodszymi, lecz nie tylko - warto dyskutować też z kolegami, ponieważ sporo dorosłych nie interesuje się polityką. Wręcz nie wiedzą, jacy są kandydaci na prezydenta. Nie wiedzą, że kandyduje też Rafał Trzaskowski albo że Jarosław Kaczyński nie pełni funkcji prezydenta.

Na nieszczęście wśród Polaków funkcjonuje mniemanie, że od polityki powinno się uciekać. Jednak to bardzo błędne przekonanie. To dlatego tak się cieszymy, że w sklepach można kupić książki, jakie uczą na ten temat zarówno pełnoletnich, ale i maluchy. Wszak to one niedługo dojrzeją i będą wpływać na przyszłość państwa - głosując lub startując w wyborach prezydenckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *