Czy pisarze sci-fi mieli rację?

Stylistyka sci-fi różni się od fantastyki po największej części tym, że jej autorzy najczęściej starają się pokazać względnie realistyczną wizję naszego świata w czasach przyszłych. Nie uciekają się oni do magii lub zjawisk nadnaturalnych, ale do oświaty i jej przypuszczalnego ożywienia. Co takiego zaplanowali wszyscy wizjonerzy?

Prąd i pecety osobiste a archetypy science fiction

Dla dużej grupy ludzi obfitym zaskoczeniem może okazać się to, że już pierwotni pisarze wchodzący w problematykę sci-fi byli w stanie przewidzieć przybliżony postęp naszej techniki. Należałoby uwydatnić, że twórczości te powstawały ponad sto lat temu, gdy nawet sztampowy prąd elektryczny był uznawany za mało dostępny splendor.

Dzisiaj sytuacja wygląda całkiem inaczej - przy bieżących dokonaniach technicznych, dużo rzeczy, które niegdyś honorowano ledwo za wybujałe owoce wyobraźni autorów science fiction, są dla nas na wyciągnięcie dłoni. Profesjonalne ogrzewanie energooszczędne, które opiera się na elektryczności, to pewnie najwydajniejszy sposób na docieplenie swojego lokalu mieszkalnego. Tego rodzaju energooszczędne ogrzewanie elektryczne to oryginalny zwrot, szczególnie w porównaniu z prymitywnymi kominkami.

Co znacznie więcej, prąd elektryczny odnalazł swoje przełożenie też na branże motoryzacyjną - stacje ładowania samochodów elektrycznych są dziś dostępne na nieomalże dowolnym kroku, gwarantując swobodną jazdę tymi pojazdami. Ładowanie samochodów elektrycznych jest łatwe, a też o dużo bardziej efektywne, aniżeli napędy spalinowe!

Intelekt wizjonera w literaturze science fiction

Twórcy science fiction byli i dalej są niesamowitym kręgiem fantastów. Szacunek należy się szczególnie tym twórcom, jacy swoje marzenia popierają praktyczną wiedzą, starając się zaprojektować realistyczny model rozwoju naszej techniki. Jest to dość długi i zagmatwany proces, ale powoduje on, że świat i rozgrywająca się w nim opowieść wydają się w znacznym stopniu bardziej oryginalne w własnym przekazie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *