Najciekawsze książki o bogatych ludziach

Jednym z kluczowych powodów, dla których obywatele świata uciekają się do sfery fikcji, jest zrealizowanie ambicji, jakie poza nią wydają się właściwie niedostępne. Nie ma co skrywać, że wielu z nas marzy o bogactwie, lecz kolosalny majątek leży po prostu poza naszym zasięgiem. Nie można się wobec tego zdumiewać, że figury z milionowym dobrobytem wielokrotnie stanowią bohaterów przeróżnych powieści.

Jak zwykle przedstawia się osoby majętne?

Obraz milionera w kinematografii i literaturze może pójść w dwie strony. Wszystko zależy od tego, czy jego majątek stanowi całkowitą część kreacji, czy tylko tło, stosowane do tłumaczenia pojedynczych elementów fabularnych. W jaki sposób można się domyślić, artyści zwykle starają się zaprezentować głównego śmiałka w korzystnym świetle - nawet jeżeli jest to kreacja o wielu niedoskonałościach, to zawsze ma liczne zalety, jakie je równoważą. Zaprezentowanie bogacza-protagonisty jako filuternego dusigrosza to wobec tego unikalność, chyba że dane dzieło zmierza w kierunku komedii. Odpowiednim przykładem ma okazję być tutaj Kaczor Donald - chociaż przykłada on dużą uwagę do swoich pieniędzy, to koniec końców nie ustanawiają one dla niego wartości absolutnej, a bardziej zależy mu na jego rodzinie i towarzyszach.

Fortuna jako dodatkowa cecha bohatera

Do drugiej, nadmienionej kategorii należą figury, jakie po prostu są zamożne, a trop ten nie stanowi głównego elementu ich charakterystyki. Zwykle są to postacie, jakie po prostu urodziły się w zasobnej rodzinie, a dostęp do nieomalże bezkresnych zapasów finansowych wydaje im się po prostu czymś normalnym i nie przykładają one do własnego dostatku żadnej uwagi. W gruncie rzeczy są to pospolici ludzie, różniący się tylko tym, że obracają się w trochę wyższych sferach. Wbrew pozorom, łatwo się z takim bohaterem utożsamić, a równolegle w pewien sposób go admirować. Cel takiego zabiegu jest dosyć stereotypowy - dysponując ogromnym dobrobytem, kreacja taka może podróżować po świecie, a wydatki nie stanowią większego problemu w czasie jej przygód, gwarantując luźny rozwój historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *