Motyw ogrodów w literaturze

Ogrody to miejsca, które często pojawiają się w literaturze. Bardzo często są one piękne i nietypowe.  Dla wielu postaci w książkach jest to miejsce najzwyczajniej w świecie szczególne, umożliwiające ucieczkę od codziennych obowiązków i zanurzyć się w roślinności.

Nie zaskakuje zatem, że osoby, posiadające chociaż skrawek ziemi, dbają o niego i chcą, aby prezentował się jak najpiękniej. Jak więc zadbać o to, aby nasz ogórd był bajeczny?

Poza sadzeniem przeróżnych warzyw i owoców na naszych działkach, od wieków da się zauważyć również fascynację bardziej i bardziej rozmaitymi rodzajami dekoracji ogrodowych.

W dzisiejszych czasach dekorujemy nasze ogrody na przykład takimi ozdobami: fontannami, drewnianymi altanami, kolorowymi figurkami przykładowo krasnoludków, wiatraczkami, kamiennymi rzeźbami, różnorakimi meblami ogrodowymi, koszami technorattanowymi, kostkami brukowymi o wymyślnych kształtach.

Do tego na działkach zabawić się także ma się możliwość przeróżnymi sposobami lamp, natomiast nowoczesne rozwiązania dopuszczają nabycie lamp i świateł ogrodowych coraz to bardziej odpornych na różne stany pogody.

Pogoda jest w większości wypadków najogromniejszą przeszkodą w utrzymaniu idealnego stanu zadbanego ogrodu. Kłopot z tym mieli nawet królowie ze swymi przypałacowymi ogrodami, a także osoby, jakie chcą sprawić, aby ich ogród wyglądał cudnie i zachęcająco.

Na szczęście tworzone są zestawy ogrodowe z takowych materiałów, jak przykładowo zmodernizowany rattan, jaki wydaje się być rzeczywiście całkowicie słabo podatny na wpływ opadów bądź promieni słonecznych, natomiast dzięki swojej elastyczności można za jego pomocą konstruować nie tylko zestawy mebli ogrodowych, lecz także różnego typu ozdoby, doniczki, czy kosze ogrodowe.

Meble działkowe z nowoczesnego rattanu, razem z pozostałymi możliwymi do wyobrażenia sobie ozdobami ogrodowymi, stają się częścią sztuki ogrodowej.

Naturalnie najczęściej składają się na sztukę ogrodową kwiaty, roślinki ozdobne, krzewy owocowe, flance.

Trzeba jednak nie zapominać, że każda ingerencja ludzka w układ ułożenia kwiatów, jak na przykład dzikie kwiaty posadzone w konkretnym porządku dłońmi człowieka w konkretny układ, na grządkach, stają się sztuką, nie naturą.

Nie ma się co dziwić, że wiele osób poświęca takiemu zajęciu o charakterze artystycznym tyle energii - wypoczynek w ogródku niczym z dzieła sztuki malarskiej to najprawdopodobniej najcudowniejsza rekompensata za włożony trud w upiększenie ogródka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *